Conjugation verb ავსება in Georgian

to fill
v.t.

Infinitive

ავსება

Participle

ამვსები

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვავსებ
ავსებ
ავსებს

მრ. – Pl.

ვავსებთ
ავსებთ
ავსებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვავსებდი
ავსებდი
ავსებდა

მრ. – Pl.

ვავასებდით
ავსებდით
ავსებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვავსებდე
ავსებდე
ავსებდეს

მრ. – Pl.

ვავსებდეთ
აავსებდეთ
ავსებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ავავსებ
აავსებ
აავსებს

მრ. – Pl.

ავავსებთ
აავსებთ
აავსებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ავავსებდი
აავსებდი
აავსებდა

მრ. – Pl.

ავავსებდით
აავსებდით
აავსებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ავავსებდე
აავსებდე
აავსებდეს

მრ. – Pl.

ავავსებდეთ
აავსებდეთ
აავსებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ავავსე
აავსე
აავსო

მრ. – Pl.

ავავსეთ
აავსეთ
აავსეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ავავსო
აავსო
აავსოს

მრ. – Pl.

ავავსოთ
აავსოთ
აავსონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ამივსია
აგივსია
აუვსია

მრ. – Pl.

აგვივსია
აგივსიათ
აუვსიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ამევსო
აგევსო
აევსო

მრ. – Pl.

აგვევსო
აგევსოთ
აევსოთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ამევსოს
აგევსოს
აევსოს

მრ. – Pl.

აგვევსოს
აგევსოთ
აევსოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აავსე
აავსოს

მრ. – Pl.

ავავსოთ
აავსეთ
აავსონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აავსო
არ აავსოს

მრ. – Pl.

არ ავავსოთ
არ აავსოთ
არ აავსონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აავსებს

მრ. – Pl.

ნუ ავავსებთ
ნუ აავსებთ
ნუ აავსებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs