Conjugation verb მოლოდინი in Georgian

to expect
v.t.

Infinitive

მოლოდინი

Participle

მომლოდინე

Voice

საშიალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მო
საშიალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ველი
ელი
ელის

მრ. – Pl.

ველით
ელით
ელიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ველოდი
ელოდი
ელოდა

მრ. – Pl.

ველოდით
ელოდით
ელოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ველოდე
ელოდე
ელოდეს

მრ. – Pl.

ველოდეთ
ელოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მრ. – Pl.

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

მრ. – Pl.

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ელის

მრ. – Pl.

ნუ ველით
ნუ ელით
ნუ ელიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs