Conjugation verb გამორიცხვა in Georgian

to exclude
v.t.

Infinitive

გამორიცხვა

Participle

მრიცხველი/გამომრიცხველი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გამო
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვრიცხავ
რიცხავ
რიცხავს

მრ. – Pl.

ვრიცხავთ
რიცხავთ
რიცხავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვრიცხავდი
რიცხავდი
რიცხავდა

მრ. – Pl.

ვრიცხვადით
რიცხავდით
რიცხავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვრიცხავდე
რიცხავდე
რიცხავადეს

მრ. – Pl.

ვრიცხავდეთ
გამორიცხავდეთ
რიცხავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გამოვრიცხავ
გამორიცხავ
გამორიცხავს

მრ. – Pl.

გამოვრიცხავთ
გამორიცხავთ
გამორიცხავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გამოვრიცხავდი
გამორიცხავდი
გამორიცხავდა

მრ. – Pl.

გამოვრიცხავდით
გამორიცხავდით
გამორიცხავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გამოვრიცხავდე
გამორიცხავდე
გამორიცხავდეს

მრ. – Pl.

გამოვრიცხავდეთ
გამორიცხავდეთ
გამორიცხავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გამოვრიცხე
გამორიცხე
გამორიცხა

მრ. – Pl.

გამოვრიცხეთ
გამორიცხეთ
გარმორიცხეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გამოვრიცხო
გამორიცხო
გამორიცხოს

მრ. – Pl.

გამოვრიცხოთ
გამორიცხოთ
გამორიცხონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამომირიცხავს
გამოგირიცხავს
გამოურიცხავს

მრ. – Pl.

გამოგვირიცხავს
გამოგირიცხავთ
გამოურიცხავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამომერიცხა
გამოგერიცხა
გამოერციხა

მრ. – Pl.

გამოგვერიცხა
გამოგერიცხათ
გამოერიცხათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამომერიცხოს
გამოგერიცხოს
გამოერიცხოს

მრ. – Pl.

გამოგვერიცხოს
გამოგერიცხოთ
გამოერიცხოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გამორიცხე
გამორიცხოს

მრ. – Pl.

გამოვრიცხოთ
გამორიცხეთ
გამორიცხონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გამორიცხო
არ გამორიცხოს

მრ. – Pl.

არ გამოვრიცხოთ
არ გამორიცხოთ
არ გამორიცხონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გამორიცხავს

მრ. – Pl.

ნუ გამოვრიცხავთ
ნუ გამორიცხავთ
ნუ გამორიცხავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs