Conjugation verb გაცვლა in Georgian

to exchange
v.t.

Infinitive

გაცვლა

Participle

გამცვლელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვცვლი
ცვლი
ცვლის

მრ. – Pl.

ვცვლით
ცვლით
ცვლიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვცვლიდი
ცვლიდი
ცვლიდა

მრ. – Pl.

ვცვლიდით
ცვლიდით
ცვლიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვცვლიდე
ცვლიდე
ცვლიდეს

მრ. – Pl.

ვცვლიდეთ
გაცვლიდეთ
ცვლიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავცვლი
გაცვლი
გაცვლის

მრ. – Pl.

გავცვლით
გაცვლით
გაცვლიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავცვლიდი
გაცვლიდი
გაცვლიდა

მრ. – Pl.

გავცვლიდით
გაცვლიდით
გაცვლიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავცვლიდე
გაცვლიდე
გაცვლიდეს

მრ. – Pl.

გავცვლიდეთ
გაცვლიდეთ
გაცვლიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავცვალე
გაცვალე
გაცვალა

მრ. – Pl.

გავცვალეთ
გაცვალეთ
გაცვალეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავცვალო
გაცვალო
გაცვალოს

მრ. – Pl.

გავცვალოთ
გაცვალოთ
გაცვალონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიცვლია
გაგიცვლია
გაუცვლია

მრ. – Pl.

გაგვიცვლია
გაგიცვლიათ
გაუცვლიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეცვალა
გაგეცვალა
გაეცვალა

მრ. – Pl.

გაგვეცვალა
გაგეცვალათ
გაეცვალათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეცვალოს
გაგეცვალოს
გაეცვალოს

მრ. – Pl.

გაგვეცვალოს
გაგეცვალოთ
გაეცვალოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაცვალე
გაცვალოს

მრ. – Pl.

გავცვალოთ
გაცვალეთ
გაცვალონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაცვალო
არ გავალოს

მრ. – Pl.

არ გავცვალოთ
არ გაცვალოთ
არ გაცვალონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაცვლის

მრ. – Pl.

ნუ გავცვლით
ნუ გაცვლით
ნუ გაცვლიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs