Conjugation verb გაქცევა in Georgian

to escape
v.i.

Infinitive

გაქცევა

Participle

მსრბოლი/გაქცეული

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

გა
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

გავრბივარ
გარბიხარ
გარბის

მრ. – Pl.

გავრბივართ
გარბიხართ
გარბიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

გავრბოდი
გარბოდი
გარბოდა

მრ. – Pl.

გავრბოდით
გარბოდით
გარბოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

გავრბოდე
გარბოდე
გარბოდეს

მრ. – Pl.

გავრბოდეთ
გაიქცეოდეთ
გარბოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავიქცევი
გაიქცევი
გაიქცევა

მრ. – Pl.

გავიქცევით
გაიქცევით
გაიქცევიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავიქცეოდი
გაიქცეოდი
გაქიცეოდა

მრ. – Pl.

გავიქცეოდით
გაიქცეოდით
გაიქცეოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავიქცეოდე
გაიქცეოდე
გაიქცეოდეს

მრ. – Pl.

გავიქცეოდეთ
გაიქცეოდეთ
გაიქცეოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავიქეცი
გაიქეცი
გაიქცა

მრ. – Pl.

გავიქეცით
გაიქეცით
გაიქცნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავიქცე
გაიქცე
გავიქცეს

მრ. – Pl.

გავიქცეთ
გაიქცეთ
გაიქცნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გავქცეულვარ
გაქცეულხარ
გაქცეულა

მრ. – Pl.

გავქცეულვართ
გაქცეულხართ
გაქცეულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გავქცეულიყავი
გაქცეულიყავი
გაქცეულიყო

მრ. – Pl.

გავქცეულიყავით
გაქცეულიყავით
გაქცეულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გავქცეულიყო
გაქცეულიყო
გაქცეულიყოს

მრ. – Pl.

გავქცეულიყოთ
გაქცეულიყოთ
გაქცეულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაიქეცი
გაიქცეს

მრ. – Pl.

გავიქცეთ
გაიქეცით
გაიქცენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაიქცე
არ გაიქცეს

მრ. – Pl.

არ გავიქცეთ
არ გაიქცეთ
არ გაიქცნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაიქცევა

მრ. – Pl.

ნუ გავიქცევით
ნუ გაიქცევით
ნუ გაიქცევიან

Synonims

English synonims

To run from

Georgian synonims

Conjugate other verbs