Conjugation verb აღჭურვა in Georgian

to equip
v.t.

Infinitive

აღჭურვა

Participle

აღმჭურველი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

აღვჭურავ
აღჭურავ
აღჭურავს

მრ. – Pl.

აღვჭურავთ
აღჭურავთ
აღჭურავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

აღვჭურავდი
აღჭურავდი
აღჭურავდა

მრ. – Pl.

აღვჭურავდით
აღჭურავდით
აღჭრავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

აღვჭურავდე
აღჭურავდე
აღჭურავდეს

მრ. – Pl.

აღვჭურავდეთ
აღჭურავდეთ
აღჭურავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

აღვჭურავ
აღჭურავ
აღჭურავს

მრ. – Pl.

აღვჭურავთ
აღჭურავთ
აღჭურავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

აღვჭურავდი
აღჭურავდი
აღჭურავდა

მრ. – Pl.

აღვჭურავდით
აღჭურავდით
აღჭრავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

აღვჭურავდე
აღჭურავდე
აღჭურავდეს

მრ. – Pl.

აღვჭურავდეთ
აღჭურავდეთ
აღჭურავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

აღვჭურ(ვ)ე
აღჭურ(ვ)ე
აღჭურ(ვ)ა

მრ. – Pl.

აღვჭურ(ვ)ეთ
აღჭურ(ვ)ეთ
აღჭურ(ვ)ეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

აღვჭურ(ვ)ო
აღჭურ(ვ)ო
აღჭურ(ვ)ოს

მრ. – Pl.

აღვჭურ(ვ)ოთ
აღჭურ(ვ)ოთ
აღჭურ(ვ)ონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

აღმიჭურავს
აღგიჭურავს
აღუჭურავს

მრ. – Pl.

აღგვიჭურავს
აღგიჭარავთ
აღუჭურავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

აღმეჭურვა
აღგეჭურვა
აღეჭურვა

მრ. – Pl.

აღგვეჭურვა
აღგეჭურვათ
აღეჭურვათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

აღმეჭურვოს
აღგეჭურვოს
აღეჭურვოს

მრ. – Pl.

აღგვეჭურვოს
აღგეჭურვოთ
აღეჭურვოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აღჭურვე
აღჭურვოს

მრ. – Pl.

აღვჭურვოთ
აღჭურვეთ
აღჭურვონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აღვჭურვო
არ აღჭურვოს

მრ. – Pl.

არ აღვჭურვოთ
არ აღჭურვოთ
არ აჭურვონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აღჭურავს

მრ. – Pl.

ნუ აღვჭურავთ
ნუ აღჭურავთ
ნუ აღჭურავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs