Conjugation verb წაქეზება in Georgian

to encourage
v.t.

Infinitive

წაქეზება

Participle

წამქეზებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

წა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაქეზებ
აქეზებ
აქეზებს

მრ. – Pl.

ვაქეზებთ
აქეზებთ
აქეზებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაქეზებდი
აქეზებდი
აქეზებდა

მრ. – Pl.

ვაქეზებდით
აქეზებდით
აქეზებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაქეზებდე
აქეზებდე
აქეზებდეს

მრ. – Pl.

ვაქეზებდეთ
წააქეზებდეთ
აქეზებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

წავაქეზებ
წააქეზებ
წააქეზებს

მრ. – Pl.

წავაქეზებთ
წააქეზებთ
წააქეზებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

წავაქეზებდი
წააქეზებდი
წააქეზებდა

მრ. – Pl.

წავაქეზებდით
წააქეზებდით
წააქეზებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

წავაქეზებდე
წააქეზებდე
წააქეზებდეს

მრ. – Pl.

წავაქეზებდეთ
წააქეზებდეთ
წააქეზებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

წავაქეზე
წააქეზე
წააქეზა

მრ. – Pl.

წავაქეზეთ
წააქეზეთ
წააქეზეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

წავაქეზო
წააქეზო
წააქეზოს

მრ. – Pl.

წავაქეზოთ
წააქეზოთ
წააქეზონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

წამიქეზებია
წაგიქეზებია
წაუქეზებია

მრ. – Pl.

წაგვიქეზებია
წაგიქეზებიათ
წაუქეზებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

წამექეზებინა
წაგექეზებინა
წაექეზებინა

მრ. – Pl.

წაგვექეზებინა
წაგექეზებინათ
წაექეზებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

წამექეზებინოს
წაგექეზენინოს
წაექეზებინოს

მრ. – Pl.

წაგვექეზებინოს
წაგექეზებინოთ
წაექეზებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

წააქეზე
წააქეზოს

მრ. – Pl.

წავაქეზოთ
წააქეზეთ
წააქეზონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ წააქეზო
არ წააქეზოს

მრ. – Pl.

არ წავაქეზოთ
არ წააქეზოთ
არ წააქეზონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ წააქეზებს

მრ. – Pl.

ნუ წავაქეზებთ
ნუ წააქეზებთ
ნუ წააქეზებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs