Conjugation verb ჭამა in Georgian

to eat
v.t.

Infinitive

ჭამა

Participle

მჭამელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვჭამ
ჭამ
ჭამს

მრ. – Pl.

ვჭამთ
ჭამთ
ჭამენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვჭამდი
ჭამდი
ჭამდა

მრ. – Pl.

ვჭამდით
ჭამდით
ჭამდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვჭამდე
ჭამდე
ჭამდეს

მრ. – Pl.

ვჭამდეთ
შეჭამდეთ
ჭამდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

შევჭამ
შეჭამ
შეჭამს

მრ. – Pl.

შვჭამთ
შეჭამთ
შეჭამენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

შვჭამდი
შეჭამდი
შეჭამდა

მრ. – Pl.

შევჭამდით
შეჭამდით
შეჭამდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

შევჭამდე
შეჭამდე
შეჭამდეს

მრ. – Pl.

შევჭამდეთ
შეჭამდეთ
შეჭამდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

შევჭამე
შეჭამე
შეჭამა

მრ. – Pl.

შევჭამეთ
შეჭამეთ
შეჭამეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

შვჭამო
შეჭამო
შეჭამოს

მრ. – Pl.

შევჭამოთ
შეჭამოთ
შეჭამონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

შემიჭამია
შეგიჭამია
შეუჭამია

მრ. – Pl.

შეგვიჭამია
შეგიჭამიათ
შეუჭამიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

შემეჭამა
შეგეჭამა
შეეჭამა

მრ. – Pl.

შეგვეჭამა
შეგეჭამათ
შეეჭამათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

შემეჭამოს
შგეჭამოს
შეეჭამოს

მრ. – Pl.

შეგვეჭამოს
შეგეჭამოთ
შეეჭამოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ჭამე/შეჭამე
ჭამოს/შეჭამოს

მრ. – Pl.

ვჭამოთ/შევჭამოთ
ჭამეთ/შეჭამეთ
ჭამონ/შეჭამონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ჭამო/შეჭამო
არ ჭამოს/შეჭამოს

მრ. – Pl.

არ ვჭამოთ/შევჭამოთ
არ ჭამოთ./შეჭამოთ
არ ჭამონ/შეჭამონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

მუ ჭამს/შეჭამს

მრ. – Pl.

ნუ ვჭამთ/ შევჭამთ
ნუ ჭამთ/შეჭამთ
ნუ ჭამენ/შეჭამენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs