Conjugation verb გაშრობა in Georgian

to dry
v.t.

Infinitive

გაშრობა

Participle

გამშრობი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაშრობ
აშრობ
აშრობს

მრ. – Pl.

ვაშრობთ
აშრობთ
აშრობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაშრობდი
აშრობდი
აშრობდა

მრ. – Pl.

ვაშრობდით
აშრობდით
აშრობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაშრობდე
აშრობდე
აშრობდეს

მრ. – Pl.

ვაშრობდეთ
გააშრობდეთ
აშრობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავაშრობ
გააშრობ
გააშრობს

მრ. – Pl.

გავაშრობთ
გააშრობთ
გააშრობენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავაშრობდი
გააშრობდი
გააშრობდა

მრ. – Pl.

გავაშრობდით
გააშრობდით
გააშრობდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავაშრობდე
გააშრობდე
გააშრობდეს

მრ. – Pl.

გავაშრობდეთ
გააშრობდეთ
გააშრობდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავაშრე
გააშრე
გააშრო

მრ. – Pl.

გავაშრეთ
გააშრეთ
გააშრეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავაშრო
გააშრო
გააშროს

მრ. – Pl.

გავაშროთ
გააშროთ
გააშრონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიშრია
გაგიშრია
გაუშრია

მრ. – Pl.

გაგვიშრია
გაგიშრიათ
გაუშრიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეშრო
გაგეშრო
გაეშრო

მრ. – Pl.

გაგვეშრო
გაგეშროთ
გაეშროთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეშროს
გაგეშროს
გაეშროს

მრ. – Pl.

გაგვეშროს
გაგეშროთ
გაეშროთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გააშრე
გააშროს

მრ. – Pl.

გავაშროთ
გააშრეთ
გააშროონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გააშრო
არ გააშროს

მრ. – Pl.

არ გავაშროთ
არ გააშროთ
არ გააშრონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გააშრობს

მრ. – Pl.

ნუ გავაშრობთ
ნუ გააშრობთ
ნუ გააშრობენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs