Conjugation verb სმა in Georgian

To drink
v.t.

Infinitive

სმა

Compound

Participle

მსმელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვსვამ
სვამ
სვამს

მრ. – Pl.

ვსვამთ
სვამთ
სვამენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვსვამდი
სვამდი
სვამდა

მრ. – Pl.

ვსამდით
სვამდით
სვამდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვსვამდე
სვამდე
სვამდეს

მრ. – Pl.

ვსვამდეთ
სვამდეთ
სვამდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

შვსვამ
შესვამ
შესვამს

მრ. – Pl.

შევსვამთ
შესვამთ
შესვამენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

შვსვამდი
შესვამდი
შესვამდა

მრ. – Pl.

შევსვამდით
შესვამდით
შესვამდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

შევსვამდე
შესვამდე
შესვამდეს

მრ. – Pl.

შევსხვამდეთ
შესვამდეთ
შესვამდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

შევსვი
შესვი
შესვა

მრ. – Pl.

შევსვით
შესვით
შესვეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

შევსვა
შესვა
შესვას

მრ. – Pl.

შევსვათ
შესვათ
შესვან

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

შემისვამს
შეგისვამს
შეუსვამს

მრ. – Pl.

შეგვისვამს
შეგისვამთ
შუსვამთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

შემესვა
შეგესვა
შეესვა

მრ. – Pl.

შეგვესვა
შეგესვათ
შეესვათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

შემესვას
შეგესვას
შეესვას

მრ. – Pl.

შეგვესვას
შეგესვათ
შეესვათ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

შესვი
შესვას

მრ. – Pl.

შევსვათ
შესვით
შესვან

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ შესვა
არ შესვას

მრ. – Pl.

არ შევსვათ
არ შესვათ
არ შესვან

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

ნუ შესვამ
ნუ შესვამს

მრ. – Pl.

ნუ შევსვამთ
ნუ შესვამთ
ნუ შესვამენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs