Conjugation verb გაყოფა in Georgian

to divide
v.t.

Infinitive

გაყოფა

Participle

გამყოფი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვყოფ
ყოფ
ყოფს

მრ. – Pl.

ვყოფთ
ყოფთ
ყოფენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვყოფდი
ყოფდი
ყოფდა

მრ. – Pl.

ვყოფდით
ყოფდით
ყოფდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვყოფდე
ყოფდე
ყოფდეს

მრ. – Pl.

ვყოფდეთ
გაყოფდეთ
ყოფდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავყოფ
გაყოფ
გაყოფს

მრ. – Pl.

გავყოფთ
გაყოფთ
გაყოფენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავყოფდი
გაყოფდი
გაყოფდა

მრ. – Pl.

გავყოფდით
გაყოფდით
გაყოფდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავყოფდე
გაყოფდე
გაყოფდეს

მრ. – Pl.

გავყოფდეთ
გაყოფდეთ
გაყოფდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავყავი
გაყავი
გაყო

მრ. – Pl.

გავყავით
გაყავით
გაყვეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავყო
გაყო
გაყოს

მრ. – Pl.

გავყოთ
გაყოთ
გაყონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიყვია
გაგიყვია
გაუყვია

მრ. – Pl.

გაგვიყვია
გაგიყვიათ
გაუყვიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეყო
გაგეყო
გაეყო

მრ. – Pl.

გაგვეყო
გაგეყოთ
გაეყოთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეყოს
გაგეყოს
გაეყოს

მრ. – Pl.

გაგვეყო
გაგეყოთ
გაეყოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაყავი
გაყოს

მრ. – Pl.

გავყოთ
გაყავით
გაყონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაყო
არ გაყოს

მრ. – Pl.

არ გავყოთ
არ გაყოთ
არ გაყონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაყოფს

მრ. – Pl.

ნუ გავყოფთ
ნუ გაყოფთ
ნუ გაყოფენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs