Conjugation verb გაქრობა in Georgian

to disappear
v.i.

Infinitive

გაქრობა

Participle

გამქრობ(ელ)ი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაქრობ
აქრობ
აქრობს

მრ. – Pl.

ვაქრობთ
აქრობთ
აქრობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაქრობდი
აქრობდი
აქრობდა

მრ. – Pl.

ვაქრობდით
აქრობდით
აქრობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაქრობდე
აქრობდე
აქრობდეს

მრ. – Pl.

ვაქრობდეთ
გააქრობდეთ
აქრობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავაქრობ
გააქრობ
გააქრობს

მრ. – Pl.

გავაქრობთ
გააქრობთ
გააქრობენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავაქრობდი
გააქრობდი
გააქრობდა

მრ. – Pl.

გავაქრობდით
გააქრობდით
გააქრობდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავაქრობდე
გააქრობდე
გააქრობდეს

მრ. – Pl.

გავაქრობდეთ
გააქრობდეთ
გააქრობდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავაქრე
გააქრე
გააქრო

მრ. – Pl.

გავაქრეთ
გააქრეთ
გააქრეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავაქრო
გააქრო
გააქროს

მრ. – Pl.

გავაქროთ
გააქროთ
გააქრონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიქრია
გაგიქრია
გაუქრია

მრ. – Pl.

გაგვიქრია
გაგიქრიათ
გაუქრიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამექრო
გაგექრო
გაექრო

მრ. – Pl.

გაგვექრო
გაგექროთ
გაექროთ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამექროს
გაგექროს
გაექროს

მრ. – Pl.

გაგვექროს
გაგექროთ
გაექროთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გააქრე
გააქროს

მრ. – Pl.

გავაქროთ
გააქრეთ
გააქრონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გააქრო
არ გააქროს

მრ. – Pl.

არ გავაქროთ
არ გააქროთ
არ გააქრონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გააქრობს

მრ. – Pl.

ნუ გავაქრობთ
ნუ გააქრობთ
ნუ გააქრობენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs