Conjugation verb თხრა in Georgian

to dig
v.t.

Infinitive

თხრა

Participle

მთხრელი/ამომთხრელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვთხრი
თხრი
თხრის

მრ. – Pl.

ვთხრით
თხრით
თხრიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვთხრიდი
თხრიდი
თხრიდა

მრ. – Pl.

ვთხრიდით
თხრიდით
თხრიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვთხრიდე
თხრიდე
თხრიდეს

მრ. – Pl.

ვთხრიდეთ
ამოთხრიდეთ
თხრიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ამოვთხრი
ამოთხრი
ამოთხრის

მრ. – Pl.

ამოვთხრით
ამოთხრით
ამოთხრიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ამოვთხრიდი
ამოთხრიდი
ამოთხრიდა

მრ. – Pl.

ამოვთხრიდით
ამოთხრიდით
ამოთხრიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ამოვთხრიდე
ამოთხრიდე
ამოთხრიდეს

მრ. – Pl.

ამოვთხრიდეთ
ამოთხრიდეთ
ამოთხრიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ამოვთხარე
ამოთხარე
ამოთხარა

მრ. – Pl.

ამოვთხარეთ
ამოთხარეთ
ამოთხარეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ამოვთხარო
ამოთხარო
ამოთხაროს

მრ. – Pl.

ამოვთხაროთ
ამოთხაროთ
ამოთხარონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ამომითხრია
ამოგითხრია
ამოუთხრია

მრ. – Pl.

ამოგვითხრია
ამოგითხრიათ
ამოუთხრიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ამომეთხარა
ამოგეთხარა
ამოეთხარა

მრ. – Pl.

ამოგვეთხარა
ამოგეთხარათ
ამოეთხარათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ამომეთხაროს
ამოგეთხაროს
ამოეთხაროს

მრ. – Pl.

ამოგვეთხაროს
ამოგეთხაროთ
ამოეთხაროთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

თხარე
თხაროს

მრ. – Pl.

ვთხაროთ
თხარეთ
თხარონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ამოთხარო
არ ამოთხაროს

მრ. – Pl.

არ ამოვთხაროთ
არ ამოთხაროთ
არ ამოთხარონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ამოთხრის

მრ. – Pl.

ნუ ამოვთხრით
ნუ ამოთხრით
ნუ ამოთხრიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs