Conjugation verb ჩვენება in Georgian

to demonstrate
v.t.

Infinitive

ჩვენება

Participle

მჩვენებელი/მაჩვენებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაჩვენებ
აჩვენებ
აჩვენებს

მრ. – Pl.

ვაჩვენებთ
აჩვენებთ
აჩვენებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაჩვენებდი
აჩვენებდი
აჩვენებდა

მრ. – Pl.

ვაჩვენებდით
აჩვენებდით
აჩვენებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაჩვენებდე
აჩვენებდე
აჩვენებდეს

მრ. – Pl.

ვაჩვენებდეთ
აჩვენებდეთ
აჩვენებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

აჩვენებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვაჩვენე
აჩვენე
აჩვენა

მრ. – Pl.

ვაჩვენეთ
აჩვენეთ
აჩვენეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვაჩვენო
აჩვენო
აჩვენოს

მრ. – Pl.

ვაჩვენოთ
აჩვენოთ
აჩვენონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიჩვენებია
გიჩვენებია
უჩვენებია

მრ. – Pl.

გვიჩვენებია
გიჩვენებიათ
უჩვენებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეჩვენებინა
გეჩვენებინა
ეჩვენებინა

მრ. – Pl.

გვიჩვენებია
გიჩვენებიათ
ეჩვენებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეჩვენებინოს
გეჩვენებინოს
ეჩვენებინოს

მრ. – Pl.

გვეჩვენებინოს
გეჩვენებინოთ
ეჩვენებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აჩვენე
აჩვენოს

მრ. – Pl.

ვაჩვენოთ
აჩვენეთ
აჩვენონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აჩვენო
არ აჩვენოს

მრ. – Pl.

არ ვაჩვენოთ
არ აჩვენოთ
არ აჩვენონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აჩვენებენ

მრ. – Pl.

ნუ ვაჩვენებთ
ნუ აჩვენებს

Synonims

English synonims

To display

Georgian synonims

Conjugate other verbs