Conjugation verb ყვირილი in Georgian

to cry
v.t.i.

Infinitive

ყვირილი

Participle

მყვირალი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვყვირი
ყვირი
ყვირის

მრ. – Pl.

ვყვირით
ყვირით
ყვირიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვყვიროდი
ყვიროდი
ყვიროდა

მრ. – Pl.

ვყვიროდით
ყვიროდით
ყვიროდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვყვიროდე
ყვიროდე
ყვიროდეს

მრ. – Pl.

ვყვიროდეთ
იყვირებდეთ
ყვიროდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვიყვირებ
იყვირებ
იყვირებს

მრ. – Pl.

ვიყვირებთ
იყვირებთ
იყვირებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვიყვირებდი
იყვირებდი
იყვირებდა

მრ. – Pl.

ვიყვირებდით
იყვირებდით
იყვირებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვიყვირებდე
იყვირებდე
იყვირებდეს

მრ. – Pl.

ვიყვირებდეთ
იყვირებდეთ
იყვირებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვიყვირე
იყვირე
იყვირა

მრ. – Pl.

ვიყვირეთ
იყვირეთ
იყვირეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვიყვირო
იყვირო
იყვიროს

მრ. – Pl.

ვიყვიროთ
იყვიროთ
იყვირონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიყვირია
გიყვირია
უყვირია

მრ. – Pl.

გვიყვირია
გიყვირიათ
უყვირიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეყვირა
გეყვირა
ეყვირა

მრ. – Pl.

გვეყვირა
გეყვირათ
ეყვირათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეყვიროს
გეყვიროს
ეყვიროს

მრ. – Pl.

გვეყვიროს
გეყვიროთ
ეყვიროთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

იყვირე
იყვიროს

მრ. – Pl.

ვიყვიროთ
იყვირეთ
იყვირონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ იყვირო
არ იყვიროს

მრ. – Pl.

არ ვიყვიროთ
არ იყვიროთ
არ იყვირონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ იყვირებს

მრ. – Pl.

ნუ ვიყვირებთ
ნუ იყვირებთ
ნუ იყვირებენ

Synonims

English synonims

To shout

Georgian synonims

Conjugate other verbs