Conjugation verb ჭყლეტა in Georgian

to crush
v.t.

Infinitive

ჭყლეტა

Participle

მჭყლეტელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვჭყლეტ
ჭყლეტ
ჭყლეტს

მრ. – Pl.

ვჭყლეტთ
ჭყლეტთ
ჭყლეტენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვჭყლეტდი
ჭყლეტდი
ჭყლეტდა

მრ. – Pl.

ვჭყლეტდით
ჭყლეტდით
ჭყლეტდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვჭყლეტდე
ჭყლეტდე
ჭყლეტდეს

მრ. – Pl.

ვჭყლეტდეთ
გაჭყლეტდეთ
ჭყლეტდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავჭყლეტ
გაჭყლეტ
გაჭყლეტს

მრ. – Pl.

გავჭყლეტთ
გაჭყლეტთ
გაჭყლეტენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავჭყლეტდი
გაჭყლეტდი
გაჭყლეტდა

მრ. – Pl.

გავჭყლეტდით
გაჭყლეტდით
გაჭყლეტდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავჭყლეტდე
გაჭყლეტდე
გაჭყლეტდეს

მრ. – Pl.

გავჭყლეტდეთ
გაჭყლეტდეთ
გაჭყლეტდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავჭყლიტე
გაჭყლიტე
გაჭყლიტა

მრ. – Pl.

გავჭყლიტეთ
გაჭყლიტეთ
გაჭყლიტეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავჭყლიტო
გაჭყლიტო
გაჭყლიტოს

მრ. – Pl.

გავჭყლიტოთ
გაჭყლიტოთ
გაჭყლიტონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიჭყლეტია
გაგიჭყლეტია
გაუჭყლეტია

მრ. – Pl.

გაგვიჭყლეტია
გაგიჭყლეტიათ
გაუჭყლეტიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეჭყლიტა
გაგეჭყლიტა
გაეჭყლიტა

მრ. – Pl.

გაგვეჭყლიტა
გაგეჭყლიტათ
გაეჭყლიტათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეჭყლიტოს
გაგეჭყლიტოს
გაეჭყლიტოს

მრ. – Pl.

გაგვეჭყლიტოს
გაგეჭყლიტოთ
გაეჭყლიტოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაჭყლიტე
გაჭყლიტოს

მრ. – Pl.

გავჭყლიტოთ
გაჭყლიტეთ
გაჭყლიტონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაჭყლიტო
არ გაჭყლიტოს

მრ. – Pl.

არ გავჭყლიტოთ
არ გაჭყლიტოთ
არ გაჭყლიტონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაჭყლეტს

მრ. – Pl.

ნუ გავჭყლეტთ
ნუ გაჭყლეტთ
ნუ გაჭყლეტენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs