Conjugation verb ბზარვა in Georgian

to crack
v.t.

Infinitive

ბზარვა

Participle

გამბზარველი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვბზარავ
ბზარავ
ბზარავს

მრ. – Pl.

ვბზარავთ
ბზარავთ
ბზარავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვბზარავდი
ბზარავდი
ბზარავდა

მრ. – Pl.

ვბზარავდით
ბზარავდით
ბზარავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვბზარავდე
ბზარავდე
ბზარავდეს

მრ. – Pl.

ვბზარავდეთ
გაბზარავდეთ
ბზარავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავბზარავ
გაბზარავ
გაბზარავს

მრ. – Pl.

გავბზარავთ
გაბზარავთ
გაბზარავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავბზარავდი
გაბზარავდი
გაბზარავდა

მრ. – Pl.

გავბზარავდით
გაბზარავდით
გაბზარავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავბზარავდე
გაბზარავდე
გაბზარავდეს

მრ. – Pl.

გავბზარავდეთ
გაბზარავდეთ
გაბზარავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავბზარე
გაბზარე
გაბზარა

მრ. – Pl.

გავბზარეთ
გაბზარეთ
გაბზარეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავბზარო
გაბზარო
გაბზაროს

მრ. – Pl.

გავბზარო
გაბზაროთ
გაბზარონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიბზარავს
გაგიბზარავს
გაუბზარავს

მრ. – Pl.

გაგვიბზარავს
გაგიბზარავთ
გაუბზარავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამებზარა
გაგებზარა
გაებზარა

მრ. – Pl.

გაგვებზარა
გაგებზარათ
გაებზარათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამებზაროს
გაგებზაროს
გაებზაროს

მრ. – Pl.

გაგვებზაროს
გაგებზაროთ
გაებზაროთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაბზარე
გაბზაროს

მრ. – Pl.

გავბზაროთ
გაბზარეთ
გაბზარონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაბზარო
არ გაბზაროს

მრ. – Pl.

არ გავბზაროთ
არ გაბზაროთ
არ გაბზარონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაბზარავს

მრ. – Pl.

ნუ გავბზარავთ
ნუ გაბზარავთ
ნუ გაბზარევენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs