Conjugation verb ღირებულება in Georgian

to cost
v.t.i.

Infinitive

ღირებულება

Participle

ღირებული

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვღირვარ
ღირხარ
ღირს

მრ. – Pl.

ვღირვართ
ღირხართ
ღირან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვღირდი
ღირდი
ღირდა

მრ. – Pl.

ვღირდით
ღირდით
ღირდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვღირდე
ღირდე
ღირდეს

მრ. – Pl.

ვღირდეთ
ეღირებოდეთ
ღირდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვეღირები
ეღირები
ეღირება

მრ. – Pl.

ვეღირებით
ეღირებით
ეღირებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვეღირებოდი
ეღირებოდი
ეღირებოდა

მრ. – Pl.

ვეღირებოდით
ეღირებოდით
ეღირებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვეღირებოდე
ეღირებოდე
ეღირებოდეს

მრ. – Pl.

ვეღირებოდეთ
ეღირებოდეთ
ეღირებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მრ. – Pl.

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ვღირებულვარ
ღირებულხარ
ღირებულა

მრ. – Pl.

ვღირებულვართ
ღირებულხართ
ღირებულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ვღირებულიყავი
ღირებულიყავი
ღირებულიყო

მრ. – Pl.

ვღირებულიყავით
ღირებულიყავით
ღირებულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ვღირებულიყო
ღირებულიყო
ღირებულიყოს

მრ. – Pl.

ვღირებულიყოთ
ღირებულიყოთ
ღირებულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ღირდე
ღირდეს

მრ. – Pl.

ვღირდეთ
ღირდეთ
ღირდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ღირდე
არ ღირდეს

მრ. – Pl.

არ ვღირდეთ
არ ღირდეთ
არ ღირდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ეღირება

მრ. – Pl.

ნუ ვეღირებით
ნუ ეღირებით
ნუ ეღირებიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs