Conjugation verb გაკონტროლება in Georgian

to control
v.t.

Infinitive

გაკონტროლება

Participle

გამაკონტროლებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაკონტროლებ
აკონტროლებ
აკონტროლებს

მრ. – Pl.

ვაკონტროლებთ
აკონტროლებთ
აკონტროლებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაკონტროლებდი
აკონტროლებდი
აკონტროლებდა

მრ. – Pl.

ვაკონტროლებდით
აკონტროლებდით
აკონტროლებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაკონტროლებდე
აკონტროლებდე
აკონტროლობდეს

მრ. – Pl.

ვაკონტროლობდეთ
გააკონტროლებდეთ
აკონტროლებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავაკონტროლებ
გააკონტროლებ
გააკონტროლებს

მრ. – Pl.

გავაკონტროლებთ
გააკონტროლებთ
გააკონტროლებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავაკონტროლებდი
გააკონტროლებდი
გააკონტროლებდა

მრ. – Pl.

გავაკონტროლებდით
გააკონტროლებდით
გააკონტროლებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავაკონტროლებდე
გააკონტროლებდე
გააკონტროლებდეს

მრ. – Pl.

გავაკონტროლებდეთ
გააკონტროლებდეთ
გააკონტროლებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავაკონტროლე
გააკონტროლე
გააკონტროლა

მრ. – Pl.

გავაკონტროლეთ
გააკონტროლეთ
გააკონტროლეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავაკონტროლო
გააკონტროლო
გააკონტროლოს

მრ. – Pl.

გავაკონტროლოთ
გააკონტროლოთ
გააკონტროლონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიკონტროლებია
გაგიკონტროლებია
გაუკონტროლებია

მრ. – Pl.

გაგვიკონტროლებია
გაგიკონტროლებიათ
გაუკონტროლებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეკონტროლებინა
გაგეკონტროლებინა
გაეკონტროლებინა

მრ. – Pl.

გაგვეკონტროლებინა
გაგეკონტროლებინათ
გაეკონტროლებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეკონტროლებინოს
გაგეკონტროლებინოს
გაეკონტროლებინოს

მრ. – Pl.

გაგვეკონტროლებინოს
გაგეკონტროლებინოთ
გაეკენტროლებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გააკონტროლე
გააკონტროლოს

მრ. – Pl.

გავაკონტროლოთ
გააკონტროლეთ
გააკონტროლონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გააკონტროლო
არ გააკონტროლოს

მრ. – Pl.

არ გავაკონტროლოთ
არ გააკონტროლოთ
არ გააკონტროლონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გააკონტროლებს

მრ. – Pl.

ნუ გავაკონტროლებთ
ნუ გააკონტროლებთ
ნუ გააკონტროლებენ

Synonims

English synonims

To run
To hold

Georgian synonims

Conjugate other verbs