Conjugation verb მოხმარება in Georgian

to consume
v.t.

Infinitive

მოხმარება

Participle

მომხმარებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მო
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვხმარობ
ხმარობ
ხმარობს

მრ. – Pl.

ვხმარობთ
ხმარობთ
ხმარობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვხმარობდი
ხმარობდი
ხმარობდა

მრ. – Pl.

ვხმარობდით
ხმარობდით
ხმარობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვხმარობდე
ხმარობდე
ხმარობდეს

მრ. – Pl.

ვხმარობდეთ
მოიხმარდეთ
ხმარობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მოვიხმარ
მოიხმარ
მოიხმარს

მრ. – Pl.

მოვიხმართ
მოიხმართ
მოიხმარენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მოვიხმარდი
მოიხმარდი
მოიხმრდა

მრ. – Pl.

მოვიხმარდით
მოიხმარდით
მოიხმარდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მოვიხმარდე
მოიხმარდე
მოიხმარდეს

მრ. – Pl.

მოვიხმარდეთ
მოიხმარდეთ
მოიხმარდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მოვიხმარე
მოიხმარე
მოიხმარა

მრ. – Pl.

მოვიხმარეთ
მოიხმარეთ
მოიხმარეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მოვიხმარო
მოიხმარო
მოიხმაროს

მრ. – Pl.

მოვიხმაროთ
მოიხმაროთ
მოიხმარონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მომიხმარია
მოგიხმარია
მოუხმარია

მრ. – Pl.

მოგვიხმარია
მოგიხმარიათ
მოუხმარიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მომეხმარა
მოგეხმარა
მოეხმარა

მრ. – Pl.

მოგვეხმარა
მოგეხმარათ
მოეხმარათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მომეხმაროს
მოგეხმაროს
მოეხმაროს

მრ. – Pl.

მოგვეხმაროს
მოგეხმაროთ
მოეხმაროთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მოიხმარე
მოიხმაროს

მრ. – Pl.

მოვიხმაროთ
მოიხმარეთ
მოიხმარონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მოიხმარო
არ მოიხმაროს

მრ. – Pl.

არ მოვიხმაროთ
არ მოიხმაროთ
არ მოიხმარონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მოიხმარს

მრ. – Pl.

ნუ მოვიხმართ
ნუ მოიხმართ
ნუ მოიხმარენ

Synonims

English synonims

To use

Georgian synonims

Conjugate other verbs