Conjugation verb გათვალისწინება in Georgian

to consider
v.t.

Infinitive

გათვალისწინება

Participle

გამთვალისწინებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

გა
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვითვალისწინებ
ითვალისწინებ
ითვალისწინებს

მრ. – Pl.

ვითვალისწინებთ
ითვალისწინებთ
ითვალისწინებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვითვალისწინებდი
ითვალისწინებდი
ითვალისწინებდა

მრ. – Pl.

ვითვალისწინებდით
ითვალისწინებდით
ითვალისწინებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვითვალისწინებდე
ითვალისწინებდე
ითვალისწინებდეს

მრ. – Pl.

ვითვალისწინებდეთ
გაითვალისწინებდეთ
ითვალისწინებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავითვალისწინებ
გაითვალისწინებ
გაითვალისწინებს

მრ. – Pl.

გავითვალისიწინებთ
გაითვალისწინებთ
გაითვალისწინებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავითვალისწინებდი
გაითვალისიწინებდი
გაითვალისწინებდა

მრ. – Pl.

გავითვალისწინებდით
გაითვალისწინებდით
გაითვალისწინებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავითვალისწინებდე
გაითვალისწინებდე
გაითვალისწინებდეს

მრ. – Pl.

გავითვალისწინებდეთ
გაითვალისწინებდეთ
გაითვალისწინებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავითვალისწინე
გაითვალისწინე
გაითვალისწინა

მრ. – Pl.

გავითვალისწინეთ
გაითვალისწინეთ
გაითვალისწინეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავითვალისწინო
გაითვალისწინო
გაითვალისწინოს

მრ. – Pl.

გავითვალისწინოთ
გაითვალისწინოთ
გაითვალისწინონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამითვალისწინებია
გაგითვალისწინებია
გაუთვალისწინებია

მრ. – Pl.

გაგვითვალისწინებია
გაგითვალისწინებიათ
გაუთვალისწინებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეთვალისწინებინა
გაგეთვალისწინებინა
გაეთვალისწინებინა

მრ. – Pl.

გაგვეთვალისწინებინა
გაგეთვალისწინებინათ
გაეთვალისწინებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეთვალისწინებინოს
გაგეთვალისწინებინოს
გაეთვალისწინებინოს

მრ. – Pl.

გაგვეთვალისწინებინოს
გაგეთვალისწინებინოთ
გაეთვალისწინებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაითვალისწინე
გაითვალისწინოს

მრ. – Pl.

გავითვალისწინოთ
გაითვალისწინეთ
გაითვალისწინონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაითვალისწინო
არ გაითვალისწინოს

მრ. – Pl.

არ გავითვალისწინოთ
არ გაითვალისწინოთ
არ გაითვალისწინონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაითვალისწინებს

მრ. – Pl.

ნუ გავითვალისწინებთ
ნუ გაითვალისწინებთ
ნუ გაითვალისწინებენ.

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs