Conjugation verb აღიარება in Georgian

to confess
v.t.i.

Infinitive

აღიარება

Participle

მაღიარებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვაღიარებ
აღიარებ
აღიარებს

მრ. – Pl.

ვაღიარებთ
აღიარებთ
აღიარებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვაღიარებდი
აღიარებდი
აღიარებდა

მრ. – Pl.

ვაღიარებდით
აღიარებდით
აღიარებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვაღიარებდე
აღიარებდე
აღიარებდეს

მრ. – Pl.

ვაღიარებდეთ
აღიარებდეთ
აღიარებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვაღიარებ
აღიარებ
აღიარებდეს

მრ. – Pl.

ვაღიარებთ
აღიარებთ
აღიარებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვაღიარებდი
აღიარებდი
აღიარებდა

მრ. – Pl.

ვაღიარებდით
აღიარებდით
აღიარებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვაღიარებდე
აღიარებდე
აღიარებდეს

მრ. – Pl.

ვაღიარებდეთ
აღიარებდეთ
აღიარებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვაღიარე
აღიარე
აღიარა

მრ. – Pl.

ვაღიარეთ
აღიარეთ
აღიარეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვაღიარო
აღიარო
აღიაროს

მრ. – Pl.

ვაღიაროთ
აღიაროთ
აღიარონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მიღიარებია
გიღიარებია
უღიარებია

მრ. – Pl.

გვიღიარებია
გიღიარებიათ
უღიარებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მეღიარებინა
გეღიარებინა
ეღიარებინა

მრ. – Pl.

გვიღიარებია
გიღიარებიათ
ეღიარებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მეღიარებინოს
გეღიარებინოს
ეღიარებინოს

მრ. – Pl.

გვეღიარებინოს
გეღიარებინოთ
ეღიარებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აღიარე
აღიაროს

მრ. – Pl.

ვაღიაროთ
აღიარეთ
აღიარონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აღიარო
არ აღიაროს

მრ. – Pl.

არ ვაღიაროთ
არ აღიაროთ
არ აღიარონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აღიარებს

მრ. – Pl.

ნუ ვაღიარებთ
ნუ აღიარებთ
ნუ აღიარებენ

Synonims

English synonims

To admit

Georgian synonims

Conjugate other verbs