Conjugation verb დასკვნა in Georgian

to conclude
v.t.

Infinitive

დასკვნა

Participle

დამსკვნელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

და
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვასკვნი
ასკვნი
ასკვნის

მრ. – Pl.

ვასკვნით
ასკვნით
ასკვნიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვასკვნიდი
ასკვნიდი
ასკვნიდა

მრ. – Pl.

ვასკვნიდით
ასკვნიდით
ასკვნიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვასკვნიდე
ასკვნიდე
ასკვნიდეს

მრ. – Pl.

ვასკავნიდეთ
დაასკვნიდეთ
ასკვნიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

დავაკსვნი
დაასკვნი
დაასკვნის

მრ. – Pl.

დავასკვნით
დაასკვნით
დაასკვნიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

დავასკვნიდი
დაასკვნიდი
დაასკვნიდა

მრ. – Pl.

დავასკვნიდით
დაასკვნიდით
დაასკვნიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

დავასკვნიდე
დაასკვნიდე
დაასკვნიდეს

მრ. – Pl.

დავასკვნიდეთ
დაასკვნიდეთ
დაასკვნიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

დავასკვენი
დაასკვენი
დაასკვნა

მრ. – Pl.

დავასკვენით
დაასკვენით
დაასკვნეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

დავასკვნა
დაასკვნა
დაასკვნას

მრ. – Pl.

დავასკვნათ
დაასკვნათ
დაასკვნან

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

დამისკვნია
დაგისკვნია
დაუსკვნია

მრ. – Pl.

დაგვისკვნია
დაგისკვნიათ
დაუსკვნიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

დამესკვნა
დაგესკვნა
დაესკვნა

მრ. – Pl.

დაგვესკვნა
დაგესკვნათ
დაესკვნათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

დამესკვნას
დაგესკვნას
დაესკვნას

მრ. – Pl.

დაგვესკვნას
დაგესკვნათ
დაესკვნათ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

დაასკვენი
დაასკვნას

მრ. – Pl.

დავასკვნათ
დაასკვენით
დაასკვნან

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ დაასკვნა
არ დაასკვნას

მრ. – Pl.

არ დავასკვნათ
არ დაასკვნათ
არ დაასკვნან

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ დაასკვნის

მრ. – Pl.

ნუ დავასკვნით
ნუ დაასკვნით
ნუ დაასკვნიან

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs