Conjugation verb შეცვლა in Georgian

to change
v.t.

Infinitive

შეცვლა

Participle

შემცვლელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

შე
მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვცვლი
ცვლი
ცვლის

მრ. – Pl.

ვცვლით
ცვლით
ცვლიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვცვლიდი
ცვლიდი
ცვლიდა

მრ. – Pl.

ვცვლიდით
ცვლიდით
ცვლიდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვცვლიდე
ცვლიდე
ცვლიდეს

მრ. – Pl.

ვცვლიდეთ
შეცვლიდეთ
ცვლიდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

შევცვლი
შეცვლი
შეცვლის

მრ. – Pl.

შვცვლით
შეცვლით
შეცვლიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

შევცვლიდი
შეცვლიდი
შეცვლიდა

მრ. – Pl.

შევცვლიდით
შეცვლიდით
შეცვლიდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

შევცვლიდე
შეცვლიდე
შეცვლიდეს

მრ. – Pl.

შევცვლიდეთ
შეცვლიდეთ
შეცვლიდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

შევცვალე
შეცვალე
შეცვალა

მრ. – Pl.

შევცვალეთ
შეცვალეთ
შეცვალეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

შევცვალო
შეცვალო
შეცვალოს

მრ. – Pl.

შევცვალოთ
შეცვალოთ
შეცვალონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

შემიცვლია
შეგიცვლია
შეუცვლია

მრ. – Pl.

შეგვიცვლია
შეგიცვლიათ
შეუცვლიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

შემეცვალა
შეგეცვალა
შეეცვალა

მრ. – Pl.

შეგვეცვალა
შეგეცვალათ
შეეცვალათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

შემეცვალოს
შეგეცვალოს
შეეცვალოს

მრ. – Pl.

შეგვეცვალოს
შეგეცვალოთ
შეეცვალოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

შეცვალე
შეცვალოს

მრ. – Pl.

შევცვალოთ
შეცვალეთ
შეცვალონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ შეცვალო
არ შეცვალოს

მრ. – Pl.

არ შევცვალოთ
არ შეცვალოთ
არ შეცვალონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ შეცვლის

მრ. – Pl.

მუ შევცვლით
ნუ შეცვლით
ნუ შეცვლიან

Synonims

English synonims

To alter
To replace

Georgian synonims

Conjugate other verbs