Conjugation verb სუნთქვა in Georgian

to breathe
v.t.i.

Infinitive

სუნთქვა

Participle

მსუნთქავი

Voice

საშუალი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

საშუალი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვსუნთქავ
სუნთქავ
სუნთქავს

მრ. – Pl.

ვსუნთქავთ
სუნთქავთ
სუნთქავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვსუნთქავდი
სუნთქავდი
სუნთქვდა

მრ. – Pl.

ვსუნთქვადით
სუნთქავდით
სუნთქავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვსუნთქავდე
სუნთქავდე
სუნთქავდეს

მრ. – Pl.

ვსუნთქავდეთ
ისუნთქებდეთ
სუნთქავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვისუნთქებ
ისუნთქებ
ისუნთქებს

მრ. – Pl.

ვისუნთქებთ
ისუნთქებთ
ისუნთქებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვისუნთქებდი
ისუნთქებდი
ისუნთქებდა

მრ. – Pl.

ვისუნთქებდით
ისუნთქებდით
ისუნთქებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვისუნთქებდე
ისუნთქებდე
ისუნთქებდეს

მრ. – Pl.

ვისუნთქებდეთ
ისუნთქებდეთ
ისუნთქებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვისუნთქე
ისუნთქე
ისუნთქა

მრ. – Pl.

ვისუნთქეთ
ისუნთქეთ
ისუნთქეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვისუნთქო
ისუნთქო
ისუნთქოს

მრ. – Pl.

ვისუნთქოთ
ისუნთქოთ
ისუნთქონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მისუნთქავს
გისუნთქავს
უსუნთქავს

მრ. – Pl.

გვისუნთქავს
გისუნთქავთ
უსუნთქავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მესუნთქა
გესუნთქა
ესუნთქა

მრ. – Pl.

გვესუნთქა
გესუნთქათ
ესუნთქათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მესუნთქოს
გესუნთქოს
ესუნთქოს

მრ. – Pl.

გვესუნთქოს
გესუნთქოთ
ესუნთქოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ისუნთქე
ისუნთქოს

მრ. – Pl.

ვისუნთქოთ
ისუნთქეთ
ისუნთქონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ისუნთქო
არ ისუნთქოს

მრ. – Pl.

არ ვისუნთქოთ
არ ისუნთქოთ
არ ისუნთქონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ისუნთქებს

მრ. – Pl.

ნუ ვისუნთქებთ
ნუ ისუნთქებთ
ნუ ისუნთქებენ

Synonims

English synonims

To inhale

Georgian synonims

Conjugate other verbs