Conjugation verb ტეხა in Georgian

to break
v.t.

Infinitive

ტეხა

Participle

მტეხელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვტეხ
ტეხ
ტეხს

მრ. – Pl.

ვტეხთ
ტეხთ
ტეხენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვტეხდი
ტეხდი
ტეხდა

მრ. – Pl.

ვტეხდით
ტეხდით
ტეხდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვტეხდე
ტეხდე
ტეხდეს

მრ. – Pl.

ვტეხდეთ
გატეხდეთ
ტეხდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავტეხ
გატეხ
გატეხს

მრ. – Pl.

გავტეხთ
გატეხთ
გატეხენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავტეხდი
გატეხდი
გატეხდა

მრ. – Pl.

გავტეხდით
გატეხდით
გატეხდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავტეხდე
გატეხდე
გატეხდეს

მრ. – Pl.

გავტეხდეთ
გატეხდეთ
გატეხდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავტეხე
გატეხე
გატეხა

მრ. – Pl.

გავტეხეთ
გატეხეთ
გატეხეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავტეხო
გატეხო
გატეხოს

მრ. – Pl.

გავტეხოთ
გატეხოთ
გატეხონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიტეხია
გაგიტეხია
გაუტეხია

მრ. – Pl.

გაგვიტეხია
გაგიტეხიათ
გაუტეხიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეტეხა
გაგეტეხა
გაეტეხა

მრ. – Pl.

გაგვეტეხა
გაგეტეხათ
გაეტეხათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეტეხოს
გაგეტეხოს
გაეტეხოს

მრ. – Pl.

გაგვეტეხოს
გაგეტეხოთ
გაეტეხოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გატეხე
გატეხოს

მრ. – Pl.

გავტეხოთ
გატეხეთ
გატეხონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გატეხო
არ გატეხოს

მრ. – Pl.

არ გავტეხოთ
არ გატეხოთ
არ გატეხონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გატეხს

მრ. – Pl.

ნუ გავტეხთ
ნუ გატეხთ
ნუ გატეხენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs