Conjugation verb სესხება in Georgian

to borrow
v.t.

Infinitive

სესხება

Participle

მსესხებელი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვსესხულობ
სესხულობ
სესხულობს

მრ. – Pl.

ვსესხულობთ
სესხულობთ
სესხულობენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვსესხულობდი
სესხულობდი
სესხულობდა

მრ. – Pl.

ვსესხულობდით
სესხულობდით
სესხულობდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვსესხულობდე
სესხულობდე
სესხულობდეს

მრ. – Pl.

ვსესხულობდეთ
ისესხებდეთ
სესხულობდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ვისესხებ
ისესხებ
ისესხებს

მრ. – Pl.

ვისესხებთ
ისესხებთ
ისესხებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ვისესხებდი
ისესხებდი
ისესხებდა

მრ. – Pl.

ვისესხებდით
ისესხებდით
ისესხებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ვისესხებდე
ისესხებდე
ისესხებდეს

მრ. – Pl.

ვისესხებდეთ
ისესხებდეთ
ისესხებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ვისესხე
ისესხე
ისესხა

მრ. – Pl.

ვისესხეთ
ისესხეთ
ისესხეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ვისესხო
ისესხო
ისესხოს

მრ. – Pl.

ვისესხოთ
ისესხოთ
ისესხონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მისესხია
გისესხია
უსესხია

მრ. – Pl.

გვისესხია
გისესხიათ
უსესხიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მესესხა
გესესხა
ესესხა

მრ. – Pl.

გვესესხა
გესესხათ
ესესხათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მესესხოს
გესესხოს
ესესხოს

მრ. – Pl.

გვესესხოს
გესესხოთ
ესესხოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

ისესხე
ისესხოს

მრ. – Pl.

ვისესხოთ
ისესხეთ
ისესხონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ ისესხო
არ ისესხოს

მრ. – Pl.

არ ვისესხოთ
არ ისესხოთ
არ ისესხონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ ისესხებს

მრ. – Pl.

ნუ ვისესხებთ
ნუ ისესხებთ
ნუ ისესხებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs