Conjugation verb მოქცევა in Georgian

to behave
v.t.i.

Infinitive

მოქცევა

Participle

მოქცეული

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

მო
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვიქცევი
იქცევი
იქცევა

მრ. – Pl.

ვიქცევით
იქცევით
იქცევიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვიქცეოდი
იქცეოდი
იქცეოდა

მრ. – Pl.

ვიქცეოდით
იქცეოდით
იქცეოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვიქცეოდე
იქცეოდე
იქცეოდეს

მრ. – Pl.

ვიქცეოდეთ
მოიქცეოდეთ
იქცეოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

მოვიქცევი
მოიქცევი
მოიქცევა

მრ. – Pl.

მოვიქცევით
მოიქცევით
მოიქცევიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

მოვიქცეოდი
მოიქცეოდი
მოიქცეოდა

მრ. – Pl.

მოვიქცეოდით
მოიქცეოდით
მოიქცეოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

მოვიქცეოდე
მოიქცეოდე
მოიქცეოდეს

მრ. – Pl.

მოვიქცეოდეთ
მოიქცეოდეთ
მოიქცეოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

მოვიქეცი
მოიქეცი
მოიქცა

მრ. – Pl.

მოვიქეცით
მოიქეცით
მოიქცნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

მოვიქცე
მოიქცე
მოიქცეს

მრ. – Pl.

მოვიქცეთ
მოიქცეთ
მოიქცნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

მოვქცეულვარ
მოქცეულხარ
მოქცეულა

მრ. – Pl.

მოვქცეულვართ
მოქცეულხართ
მოქცეულან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

მოვქცეულიყავი
მოქცეულიყავი
მოქცეულიყო

მრ. – Pl.

მოვქცეულიყავით
მოქცეულიყავით
მოქცეულიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

მოვქცეულიყო
მოქცეულიყო
მოქცეულიყოს

მრ. – Pl.

მოვქცეულიყოთ
მოქცეულიყოთ
მოქცეულიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

მოიქეცი
მოიქცეს

მრ. – Pl.

მოვიქცეთ
მოიქეცით
მოიქცნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ მოიქცე
არ მოიქცეს

მრ. – Pl.

არ მოვიქცეთ
არ მოიქცეთ
არ მოიქცნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ მოიქცევა

მრ. – Pl.

ნუ მოვიქცევით
ნუ მოიქცევით
ნუ მოიქცევიან

Synonims

English synonims

To act

Georgian synonims

Conjugate other verbs