Conjugation verb გახდომა in Georgian

to become
v.i.

Infinitive

გახდომა

Participle

გამხდარი

Voice

ვნებითი

Transitivity

გარდაუვალი

Preverb

გა
ვნებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვხდები
ხდები
ხდება

მრ. – Pl.

ვხდებით
ხდებით
ხდებიან

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვხდებოდი
ხდებოდი
ხდებოდა

მრ. – Pl.

ვხდებოდით
ხდებოდით
ხდებოდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვხდებოდე
ხდებოდე
ხდებოდეს

მრ. – Pl.

ვხდებოდეთ
გახდებოდეთ
ხდებოდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავხდები
გახდები
გახდება

მრ. – Pl.

გავხდებით
გახდებით
გახდებიან

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავხდებოდი
გახდებოდი
გახდებოდა

მრ. – Pl.

გავხდებოდით
გახდებოდით
გახდებოდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავხდებოდე
გახდებოდე
გახდებოდეს

მრ. – Pl.

გავხდებოდეთ
გახდებოდეთ
გახდებოდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავხდი
გახდი
გახდა

მრ. – Pl.

გავხდით
გახდით
გახდნენ

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავხდე
გახდე
გახდეს

მრ. – Pl.

გავხდეთ
გახდეთ
გახდნენ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გავმხდარვარ
გამხდარხარ
გამხდარა

მრ. – Pl.

გავმხდარვართ
გამხდარხართ
გამხდარან

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გავმხდარიყავი
გამხდარიყავი
გამხდარიყო

მრ. – Pl.

გავმხდარიყავით
გამხარიყავით
გამხდარიყვნენ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გავმხდარიყო
გამხდარიყო
გამხდარიყოს

მრ. – Pl.

გავმხდარიყოთ
გამხდარიყოთ
გამხდარიყვნენ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გახდი
გახდეს

მრ. – Pl.

გავხდეთ
გახდით
გახდნენ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გახდე
არ გახდეს

მრ. – Pl.

არ გავხდეთ
არ გახდეთ
არ გახდნენ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გახდება

მრ. – Pl.

ნუ გავხდებით
ნუ გახდებით
ბუ გახდებიან

Synonims

English synonims

To turn

Georgian synonims

Conjugate other verbs