Conjugation verb აკრძალვა in Georgian

to ban
v.t.

Infinitive

აკრძალვა

Participle

ამკრძალავი

Voice

მოქმედებითი

Transitivity

გარდამავალი

Preverb

მოქმედებითი

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვკრძალავ
კრძალავ
კრძალავს

მრ. – Pl.

ვკრძალავთ
კრძალავთ
კრძალავენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვკრძალავდი
კრძალავდი
კრძალავდა

მრ. – Pl.

ვკრძალავდით
კრძალავდით
კრძალავდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვკრძალავდე
კრძალავდე
კრძალავდეს

მრ. – Pl.

ვკრძალავდეთ
აკრძალავდეთ
კრძალავდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

ავკრძალავ
აკრძალავ
აკრძალავს

მრ. – Pl.

ავკრძალავთ
აკრძალავთ
აკრძალავენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

ავკრძალავდი
აკრძალავდი
აკრძალავდა

მრ. – Pl.

ავკრძალავდით
აკრძალავდით
აკრძალავდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

ავკრძალავდე
აკრძალავდე
აკრძალავდეს

მრ. – Pl.

ავკრძალავდეთ
აკრძალავდეთ
აკრძალავდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

ავკრძალე
აკრძალე
აკრძალა

მრ. – Pl.

ავკრძალეთ
აკრძალეთ
აკრძალეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

ავკრძალო
აკრძალო
აკრძალოს

მრ. – Pl.

ავკრძალოთ
აკრძალოთ
აკრძალონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

ამიკრძალავს
აგიკრძალავს
აუკრძალავს

მრ. – Pl.

აგვიკრძალავს
აგიკრძალავთ
აუკრძალავთ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

ამეკრძალა
აგეკრძალა
აეკრძალა

მრ. – Pl.

აგვეკრძალა
აგეკრძალათ
აეკრძალათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

ამეკრძალოს
აგეკრძალოს
აეკრძალოს

მრ. – Pl.

აგვეკრძალოს
აგეკრძალოთ
აეკრძალოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

აკრძალე
აკრძალოს

მრ. – Pl.

ავკრძალოთ
აკრძალეთ
აკრძალონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ აკრძალო
არ აკრძალოს

მრ. – Pl.

არ ავკრძალოთ
არ აკრძალოთ
არ აკრძალონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ აკრძალავს

მრ. – Pl.

ნუ ავკრძალავთ
ნუ აკრძალავთ
ნუ აკრძალავენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Conjugate other verbs