My account

Conjugation verb გააქტიურება in Georgian

გააქტიურება

Infitinve

გა

Preverb in the II Series​

to activate

English translate

I სერია - I Series

აწმყოს წრე - Present group

აწმყო
Present indicative

მხ. – Sg.

ვააქტიურებ
ააქტიურებ
ააქტიურებს

მრ. – Pl.

ვააქტიურებთ
ააქტიურებთ
ააქტიურებენ

უწყვეტელი
Imperfect

მხ. – Sg.

ვააქტიურებდი
ააქტიურებდი
ააქტიურებდა

მრ. – Pl.

ვააქტიურებდით
ააქტიურებდით
ააქტიურებდნენ

აწმყოს კავშირებითი
Present subjunctive

მხ. – Sg.

ვააქტიურებდე
ააქტიურებდე
ააქტიურებდეს

მრ. – Pl.

ვააქტიურებდეთ
ააქტიურებდეთ
ააქტიურებდნენ

I სერია - I Series

მყოფადის წრე - Future group

მყოფადი
Future indicative

მხ. – Sg.

გავააქტიურებ
გაააქტიურებ
გაააქტიურებს

მრ. – Pl.

გავაააქიურებთ
გაააქტიურებთ
გაააქტიურებენ

ხოლმეობითი
Conditional

მხ. – Sg.

გავააქტიურებდი
გაააქტიურებდი
გაააქტიურებდა

მრ. – Pl.

გავააქტიურებდით
გაააქტიურებდით
გააქატიურებდნენ

მყოფადის კავშირებითი
Future subjunctive

მხ. – Sg.

გავააქტიურებდე
გაააქტიურებდე
გაააქტიურებდეს

მრ. – Pl.

გავააქტიურებდეთ
გაააქტიურებდეთ
გაააქტიურებდნენ

II სერია - II Series

წყვეტილი
Aorist indicative

მხ. – Sg.

გავააქტიურე
გაააქტიურე
გაააქტიურა

მრ. – Pl.

გავააქტიურეთ
გაააქტიურეთ
გაააქტიურეს

მეორე კავშირებითი
Optative

მხ. – Sg.

გავააქტიურო
გაააქტიურო
გაააქტიუროს

მრ. – Pl.

გავააქტიუროთ
გაააქტიუროთ
გაააქტიურონ

III სერია - III Series

პირველი თურმეობითი
Perfect

მხ. – Sg.

გამიაქტიურებია
გაგიაქტიურებია
გაუაქტიურებია

მრ. – Pl.

გაგვიაქტიურებია
გაგიაქტიურებიათ
გაუაქტიურებიათ

მეორე თურმეობითი
Pluperfect

მხ. – Sg.

გამეაქტიურებინა
გაგეაქტიურებინა
გაეაქტიურებინა

მრ. – Pl.

გაგვეაქტიურებინა
გაგეაქტიურებინათ
გაეაქტიურებინათ

მესამე კავშირებითი-
Perfect subjunctive

მხ. – Sg.

გამეაქტიურებინოს
გაგეაქტიურებინოს
გაეაქტიურებინოს

მრ. – Pl.

გაგვეაქტიურებინოს
გაგეატიურებინოთ
გაეაქტიურებინოთ

Imperative

Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03

გაააქტიურე
გაააქტიუროს

მრ. – Pl.

გავააქტიუროთ
გაააქტიურეთ
გაააქტიურონ

Affirmayive Imperative

მხ. – Sg.02, Sg.03​

არ გაააქტიურო
არ გაააქტიუროს

მრ. – Pl.

არ გავააქტიუროთ
არ გაააქტიუროთ
არ გააქატიურონ

Prohibitive Imperative

მხ. – Sg.03

ნუ გაააქტიურებს

მრ. – Pl.

ნუ გავააქტიურებთ
ნუ გაააქტიურებთ
ნუ გაააქტიურებენ

Synonims

English synonims

Georgian synonims

Exemple of use

გამააქტიურებელი

Participle

მოქმედებითი

Voice

გარდამავალი

Transitiviy

Conjugate other verbs